Zapalenie Achillesa

OPIS SCHORZENIA

Ból z tyłu pięty i w dolnej części łydki może świadczyć o stanie zapalnym Achillesa, który spowodowany zwykle przewlekłym przeciążeniem ścięgna lub urazem. Przeciążenie może być spowodowane przewlekłą niestabilnością stawu skokowego, pięta koślawa, pięta szpotawa, przykurczem lub osłabieniem siły mięśni łydki. Koślawe ustawienie pięt, powoduje, że Achilles nie biegnie w linii prostej tylko łukowato, co powoduje jego przeciążenie. W efekcie długofalowym może prowadzić do degeneracji Achillesa, jego osłabienia i usztywnienia, co może być przyczyną jego zerwania.

OBJAWY

Ból zwykle w przewężeniu Achillesa – jego najsłabszym miejscu ok. 6 cm nad piętą, opuchnięcie i sztywność Achillesa, ocieplenie i jego zaczerwienienie, ze względu na wszystkie objawy stanu zapalnego Achillesa może być ograniczony zakres ruchu stawu skokowego, szczególnie zgięcie grzbietowe stopy, osłabienie funkcji Achillesa – ograniczona możliwość swobodnego przetaczania stopy i fazy odbicia.

CEL ZASTOSOWANIA WKŁADEK

Przede wszystkim należy wyeliminować przyczynę przeciążenia Achillesa, odciążyć go poprzez prawidłowe ustawienie i stworzyć mu jak najbardziej optymalne warunki do gojenia. W początkowej fazie leczenia można zastosować kliny które będą miały za zadanie skrócić i dodatkowo odciążyć Achillesa.

Zapalenie Achillesa

Zapalenie Achillesa

Zapalenie Achillesa