Koślawość pięt

Koślawość pięt

Koślawość pięt

OPIS SCHORZENIA

PIĘTY KOŚLAWE inaczej hiperpronacja stępu, to zaburzenie ustawienia na osi kość skokowa – kość piętowa – kości stępu, gdzie kość piętowa ustawiona jest w pronacji a przodostopie w supinacji. Może występować tylko pod obciążeniem ciała, bądź stale, nawet gdy stopa nie jest obciążona. Często występuje w związku z hipermobilnością (wiotkością stawów).

OBJAWY

Koślawe ustawienie pięty powoduje, że stopa/pięta “leci” do środka, kostka przyśrodkowa jest mocno wypchnięta w stronę przyśrodkową, co powoduje przesunięcie obciążenia w stronę przyśrodkową stopy, przyczynia się to następnie do obniżenia łuku podłużnego stopy. Ból może występować po przyśrodkowej stronie stopy – wywołany nadmiernym rozciągnięciem mięśni i więzadeł, ale także po bocznej stronie poniżej kostki bocznej – wywołany zwiększonym naciskiem kostki bocznej na kość skokową.

CEL ZASTOSOWANIA WKŁADEK

Mają one za zadanie skorygować ustawienie pięty i odtworzyć prawidłowy wzorzec obciążania stopy. Korekcja wkładki powinna wspierać pracę stopy, a nie tylko biernie ją podpierać.

Koślawość pięt