OPIS SCHORZENIA
KOŚLAWOŚĆ PALUCHÓW to deformacja przodostopia, a dokładnie stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Zwykle współistniejąca z płaskostopiem poprzecznym, wywołana odchyleniem i rotacją I kości śródstopia, gdzie paluch koślawi się w kierunku II palca. Wpływ na tworzenie się halluxów mogą mieć stojąca praca, nadwaga, długi paluch, noszenie ciasnych butów z wąskim czubkiem. Czynniki te powodują dodatkowe koślawienie palucha, a im bardziej skoślawiony paluch tym “większy” wydaje się hallux. Jest to schorzenie zdeterminowane genetycznie, ale także uwarunkowane płcią, 9 razy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn ze względu na słabszy układ mięśniowo-więzadłowy kobiet.
OBJAWY
Duży palec u stopy ustawia się bocznie w kierunku pozostałych palcy, wystająca kość od przyśrodkowej strony stopy na wysokości stawu śródstopno-paliczkowego, może występować zaczerwienienie i opuchnięcie tego stawu.
CEL ZASTOSOWANIA WKŁADEK
Korekcja ustawienia i pracy stopy, odciążenie I stawu śródstopno-paliczkowego, podparcie wysklepienie poprzecznego stopy.
Koślawość paluchów (halluxy)