Chondromalacja rzepki

OPIS SCHORZENIA

Schorzenie dotyczące chrząstki, w tym wypadku rzepki. Do chondromalacji dochodzi w wyniku nadmiernego nacisku powierzchni stawowych dwóch kości. Z czasem dochodzi do uszkadzania struktury chrząstki, najpierw tak zwanego spluszowacenia, a następnie jej ścierania i pękania, aż do całkowitego jej wytarcia na obciążanej powierzchni. Zwykle o chondromalacji rzepki mówimy w związku z bocznym przyparciem rzepki, gdy dochodzi do zaburzenia biomechaniki pracy kolna, a tym samym złego ustawienia rzepki. Zamiast bezkonfliktowo pracować w swojej osi, rzepka zaczyna dociskać do kłykcia bocznego kości udowej, co jest powodem uszkadzania chrząstki.

OBJAWY

O ile początkowe fazy ścierania chrząstki nie dają o sobie znać. Tak całkowity ubytek chrząstki powoduje tarcie o siebie warstw podchrzęstnych kości co jest już bardzo bolesne. Dlatego warto możliwie jak najwcześniej wyeliminować przyczynę uszkadzania chrząstki i zahamować dalsze jej niszczenie. Jednym z pierwszych objawów przeciążenia kolana które z czasem mogą powodować niszczenie stawu, to ból “pod rzepką” zwykle po zewnętrznej stronie, obrzęk kolana, ból kolana przy siadaniu, kucaniu.

CEL ZASTOSOWANIA WKŁADEK

Dzięki prawidłowemu ustawieniu stawów skokowych możemy wpłynąć na zmianę ustawienia stawów kolanowych, a tym samym odciążyć staw rzepkowo-udowy.

Chondromalacja rzepki