Boczne przyparcie rzepki

Boczne przyparcie rzepki

Boczne przyparcie rzepki

OPIS SCHORZENIA

Określenie to dotyczy nieprawidłowo przesuniętej rzepki, ustawionej bocznie ale jeszcze nie podwichniętej. Uważane jest za jedną z najczęstszych przyczyn bólu przedniego przedziału kolana. Schorzenie to wywołuje nadmierny nacisk struktur stawu rzepkowo-udowego. Może dotyczyć zarówno młodzieży jak i osób dorosłych, najczęstszym aktywatorem bólu jest zwiększenie obciążenia aktywności fizycznej. Przyczyną bocznego ustawienia rzepki jest dysbalans mięśniowy między zewnętrznymi a wewnętrznymi stabilizatorami stawu kolanowego, czyli najprościej nadmierne napięcie głowy bocznej w stosunku do osłabionej głowy przyśrodkowej mięśnia czworogłowego uda. Rzepka może się także przemieszczać bocznie w związku ze złą biomechaniką ustawienia kolana. Wywołaną przez koślawe ustawienie stopy, czy koślawe ustawienie kolan.

OBJAWY

Ból wywołany dociskiem rzepki do kłykcia bocznego kości udowej zwykle charakteryzowany jest jako ból pod rzepką, po zewnętrznej części rzepki.
Trzeszczenie kolan, trzaski w kolanie i ból kolana przy siadaniu, chodzeniu po schodach, klękaniu.

CEL ZASTOSOWANIA WKŁADEK

Prawidłowe ustawienie źle pracującej stopy wpływa na prawidłowe ustawienie i odciążenie kolana.
Wkładki ortopedyczne wpływają na poprawę biomechaniki chodu, tym samym poprawiając złą biomechanikę pracy kolan co jest jedną z przyczyn bólu kolana w  bocznym przyparciu rzepki.

Boczne przyparcie rzepki