STOPY ZBUDOWANE SĄ Z 28 KOŚCI KAŻDA, CO STANOWI JEDNĄ CZWARTĄ WSZYSTKICH KOŚCI NASZEGO ORGANIZMU. ZA PRAWIDŁOWĄ PRACĘ STOPY, UTRZYMANIE PRAWIDŁOWEGO UŁOŻENIA KOŚCI I ICH PRACY MIĘDZY SOBĄ ODPOWIADA 27 MIĘŚNI.
Stopa jest bardzo specjalistyczną biomechanicznie częścią ciała. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z istoty prawidłowej pracy naszych stóp. Stopy podobnie jak tułów, mają system mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe wysklepienie i pracę stopy. Mają za zadanie wytworzyć prawidłowe łuki i odpowiadają za stabilność stopy i stawu skokowego. Ze względu na specyficzną budowę stóp, gdzie możemy wyróżnić dwa łuki podłużne przyśrodkowy i boczny, oraz przedni i tylny łuk poprzeczny śródstopia, nasze stopy są amortyzatorami organizmu. Działają jak sprężyny, absorbując wstrząsy podczas przemieszczania się. Stanowią one integralną całość i przenoszą ciężar ciała z kości skokowej na całą stopę. Jest to układ który pozwala na dostosowanie się do masy i siły reakcji podłoża podczas chodzenia czy biegania, a także służy jako sztywna dźwignia do odpychania. Pasywne struktury włączając w to rozcięgno podeszwowe i więzadła podeszwowe, także są strukturami odpowiadającymi za utrzymanie wysklepień stopy, ich elastyczność, oraz wpływają na ich sprężystość.
ŻEBY WSZYSTKIE AMORTYZATORY STOPY DZIAŁAŁY PRAWIDŁOWO I ABSORBOWAŁY ODPOWIEDNIO DUŻĄ ILOŚĆ WSTRZĄSÓW, WSZYSTKIE KOŚCI WZGLĘDEM SIEBIE MUSZĄ PRACOWAĆ PRAWIDŁOWO. DLATEGO NAWET NAJMNIEJSZE ODCHYLENIA OD PRAWIDŁOWEGO USTAWIENIA STÓP, MOGĄ POWODOWAĆ DUŻE PROBLEMY W ODLEGŁYCH REJONACH ORGANIZMU.
- Nasze stopy – lewa i prawa – różnią się między sobą:
- Długością
- Szerokością przodostopia
- Tęgością
- Ukształtowaniem łuków wysklepienia podłużnego i poprzecznego
- Wielkością obciążanej powierzchni