O stopach

O stopach

O StopachO stopach, O stopach, O stopach, O stopach
wkładki ortopedyczne warszawa, cena wkładek ortopedycznych dla dzieci, dobre wkładki do butów, wkładki do butów, wkładki ortopedyczne do butów, wkładki ortopedyczne do butów cena, indywidualne wkładki ortopedyczne, indywidualne wkładki ortopedyczne cena, indywidualne wkładki ortopedyczne warszawa

Stopy zbudowane są z 28 kości każda, co stanowi jedną czwartą wszystkich kości naszego organizmu. Za prawidłową pracę stopy, utrzymanie prawidłowego ułożenia kości i ich pracy między sobą odpowiada 27 mięśni.

 

Stopa jest bardzo specjalistyczną biomechanicznie częścią ciała. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z istoty prawidłowej pracy naszych stóp. Stopy podobnie jak tułów, mają system mięśni odpowiedzialnych za prawidłowe wysklepienie i pracę stopy – tzw. „core” stopy. Mają za zadanie wytworzyć prawidłowe łuki i odpowiadają za stabilność stopy i stawu skokowego. Ze względu na specyficzną budowę stóp, gdzie możemy wyróżnić dwa łuki podłużne przyśrodkowy i boczny, oraz przedni i tylny łuk poprzeczny śródstopia, nasze stopy są amortyzatorami organizmu. Działają jak sprężyny, absorbując wstrząsy podczas przemieszczania się. Stanowią one integralną całość i przenoszą ciężar ciała z kości skokowej na całą stopę. Jest to układ który pozwala na dostosowanie się do masy i siły reakcji podłoża podczas chodzenia czy biegania, a także służy jako sztywna dźwignia do odpychania. Pasywne struktury włączając w to rozcięgno podeszwowe i więzadła podeszwowe, także są strukturami odpowiadającymi za utrzymanie wysklepień stopy, ich elastyczność, oraz wpływają na ich sprężystość.

 

Żeby wszystkie amortyzatory stopy działały prawidłowo i absorbowały odpowiednio dużą ilość wstrząsów, wszystkie kości względem siebie muszą pracować prawidłowo. Dlatego nawet najmniejsze odchylenia od prawidłowego ustawienia stóp, mogą powodować duże problemy w odległych rejonach organizmu.
Nasze stopy – lewa i prawa – różnią się między sobą:

  • długością,
  • szerokością przodostopia,
  • tęgością,
  • ukształtowaniem łuków wysklepienia podłużnego i poprzecznego,
  • wielkością obciążanej powierzchni.

Dlatego tak ważne jest wykonanie wkładek ortopedycznych dostosowanych i skorygowanych
indywidualnie do każdej ze stóp.

O stopach